Dni Soi i Kukurydzy 2022


We wtorek 30 sierpnia 2022 roku, na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Świebodzinie, przy współpracy z Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Kalsku odbyły się Dni Soi i Kukurydzy 2022.

Spotkanie otworzył pan Mariusz Krepski, Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Świebodzinie oraz pan Jan Gembara, zastępca Dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Podczas lustracji poletek doświadczalnych specjaliści z SDOO w Świebodzinie przedstawili doświadczenia PDO z kukurydzą i soją oraz technologie ich ochrony czy nawożenia. Odwiedzający mogli zobaczyć kolekcję ponad 40 odmian soi i prawie 80 odmian kukurydzy; poletka demo z nowymi odmianami słonecznika oraz mieszankami poplonowymi.

Przedstawiciele wiodących firm nasiennych i hodowców, m.in. SAATEN UNION, HR Smolice, IGP Polska, Lidea Seeds, Agroyoumis, KWS Polska, opowiedzieli o odmianach kukurydzy i soi najlepiej przystosowanych do uprawy na terenie województwa lubuskiego, zwłaszcza w bardzo niekorzystnych tegorocznych warunkach suszy. Specjaliści z firm nawozowych, Siarkopol i Florahumus opowiadali o technologiach nawożenia i ochrony roślin rolniczych.

Dni Soi i Kukurydzy w SDOO w Świebodzinie odwiedziło prawie 70 osób.

Mariusz Krepski Dyrektor SDOO w Świebodzinie i Jan Gembara, zastępca Dyrektora LODR wraz z pracownkami na otwarciu spotkania.
Uczestnicy wśród poletek z kukurydzą spotkania słuchają specjalistów
Uczestnicy spotkania słuchają przedstawiciela firmy prezentującego mieszanki poplonowe znajdujące sie na poletkach
Uczestnicy spotkania słuchają przedstawiciela firmy  prezentującego odmiany soi w doświadczeniu
Uczestnicy spotkania słuchają przedstawiciela firmy prezentującego odmiany soi w doświadczeniu
Widok z drona. Poletka doświadczalne z odmianami soi i kukurydzy